Home > Universitetai > Reitingų alternatyva: karjeros ir kokybės rodikliai

Reitingų alternatyva: karjeros ir kokybės rodikliai

Dažniausiai visi universitetus lygina pagal akademinius reitingus. Tačiau lyginti reikėtų kiekvienu atveju kiekvieną specialybę atskirai vertinant visus kriterijus. Kaip pavyzdį imkime Apskaitos ir finansų programą dviejuose Didžiosios Britanijos universitetuose. Pirmasis – Sario universitetas (University of Surrey) (8 vieta Guardian reitinge), remiantis reitingais, – vienas geriausių universitetų šalyje. Antrasis – Koventrio universitetas (Coventry University) (33 vieta Guardian reitinge).



Taigi rezultatai tokie: Coventry Surrey 
Studentų pasitenkinimo lygis 97 % 93 %
Įsidarbinimo po studijų lygis 90 % 90 %
Pradinė vidutinė alga po studijų 17 000* 21 000*
Vidutinė alga po 40 mėn. 23 000* 26 000*

* Svarų per metus.




Kaip matyti, Koventrio universitetas vienu kriterijumi lenkia Sario universitetą, o jų absolventų įsidarbinimo rodiklis vienodas. Tačiau pradinė alga 20 % didesnė Sario universitete. Būtent universitetų vietos reitinge (reputacija) lemia algos skirtumą. 

Tačiau, įvertinant stojimo reikalavimų skirtumus ir absolventų algų skirtumus, Koventrio universitetas, be abejo, būtų puikus pasirinkimas vidutiniškai besimokantiems, tačiau norintiems gauti kokybišką išsilavinimą ir dideles algas ateityje.

(Stojant į Sario universitetą, reikia išlaikyti 3 egzaminus po 85 % ir IELTS 6.5, o stojant į Koventrio universitetą pakanka, kad atestato pažymių vidurkis būtų 7 ir iš valstybinio anglų kalbos egzamino būtų gauti 75 %.)
Vadinasi, galima manyti, kad studijų kokybė Koventrio ir Sario universitetuose panaši. 
Taigi rezultatui (studijų kokybei ir absolventų įsidarbinimui) universiteto vieta akademiniame reitinge įtakos turi nedaug. Aukšta universiteto vieta reitinge, TIK priklausomai nuo studijų programos, tam tikrais atvejais gali užtikrinti iki 20 % didesnę algą. Tačiau laikui bėgant šis skirtumas sumažėja iki maždaug 13 %.

Įdomus faktas, jog, baigus aukštą vietą reitinge užimantį Sario universitetą, pradinė metų alga – maždaug 84 000 Lt, o baigus nereitinguojamą Danijos koledžą, iš pradžių metų alga siekia apie 120 000 Lt (tik dėl šalies ekonomikos būklės). Atsižvelgiant į šių šalių gyventojų perkamąją galią ir atskaitomus mokesčius, alga beveik vienoda.

Palyginkime su Olandija. Šioje šalyje pradinė metų alga siekia maždaug 90 000 Lt, tačiau yra gerokai pigiau gyventi ir mažesni mokesčiai negu Danijoje. Vadinasi, baigus Olandijos taikomųjų mokslų universitetą, algos dydis ir įsidarbinimo greitis būtų beveik toks pats.